مثال ایران افزایش فوتبال ازبکستان جام جهانی

مثال: ایران افزایش فوتبال ازبکستان جام جهانی کره جنوبی دیدار تدارکاتی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اجتماعی هشدار نابودی منابع آبی کشور

در حال حاضر ۲۵ درصد منابع آبی کشور بدون منبع درآمدی بوده و این در حالی است که باید این عدد زیر ۱۵ درصد باشد؛ به همین علت بسیاری از کارشناسان معتقدند که مصرف آب

هشدار نابودی منابع آبی کشور

هشدار نابودی منابع آبی کشور

عبارات مهم : ایران

در حال حاضر ۲۵ درصد منابع آبی کشور بدون منبع درآمدی بوده و این در حالی است که باید این عدد زیر ۱۵ درصد باشد؛ به همین علت بسیاری از کارشناسان معتقدند که مصرف آب کشور باید از ۱۰۰ میلیارد مترمکعب به ۷۰ میلیارد مترمکعب کم کردن یابد.

به گزارش ایسنا، میزان هدررفت ضایعات آب در سطح کشور بین ۳۰ تا ۳۵ درصد بوده و این بدان معنا است که بالغ بر ۲۴ میلیارد مترمکعب آب آن هم در شرایطی که با بحران و تنش آبی مواجه هستیم دور ریخته می شود، از سوی دیگر ۱۰ درصد بارش مستمر در طول سال منجر به تامین ۲۰ تا ۲۵ درصد آب و منابع آبی مورد نیاز کشور می شود و میزان آب تجدیدپذیر در سطح کشور ۱۱۴ میلیارد مترمکعب بوده و از مجموع آب مصرفی در کشور ۹۰ درصد آن در روستاها مصرف می شود و ۹۴ درصد از اشتغال های مستقیم و غیرمستقیم کشور هم مرتبط با بخش کشاورزی بوده است.

هشدار نابودی منابع آبی کشور

در همین راستا فهمی، معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو با اشاره به اوضاع بحران آب در ایران، اظهار کرد: کشور دچار بحران سرزمینی شده است و متاسفانه به فاجعه ملی نزدیک می شویم و بحران آب جدی هست، موضوعی که جهت خیلی ها باورپذیر نشده و قطعاً انکار آن نه تنها کمکی به حل مسئله نمی کند، بلکه شرایط نامناسب فعلی را بحرانی تر می کند.

همچنین عیسی کلانتری رییس شرکت حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه بحران آب در آینده نزدیک تنها مساله ای است که امنیت و استقلال کشور را به شدت ترساندن خواهد کرد، گفت: طبق استانداردهای جهانی کشورهایی که تا ۲۰ درصد از منابع آب تجدیدپذیر استفاده می کنند مشکلی ندارند ولی کشورهایی که بالای ۴۰ درصد از این منابع را مورد بهره برداری قرار می دهند بالای خط قرمز و در معرض مخاطرات جدی هستند. در این بین تنها حدود ۶ کشور بالای ۶۰ درصد از منابع آب تجدیدپذیر خود را استفاده می کنند که کشور عزیزمان ایران با ۱۱۰ درصد در شرایط کاملا بحرانی است و در صورت ادامه این روند تا ۱۵ سال دیگر آبی در کشور باقی نخواهند ماند.

در حال حاضر ۲۵ درصد منابع آبی کشور بدون منبع درآمدی بوده و این در حالی است که باید این عدد زیر ۱۵ درصد باشد؛ به همین علت بسیاری از کارشناسان معتقدند که مصرف آب

وی با اشاره به اینکه هند ۳۳ درصد، چین ۲۹ درصد، اسپانیا ۲۵ درصد و ژاپن ۱۹ درصد از منابع آب تجدیدپذیر خود برداشت می کنند ادامه داد: در حال حاضر ۸۸ میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیر در کشور عزیزمان ایران داریم و میزان آب مصرفی در کشور ۹۷ میلیارد مترمکعب هست. جهت رسیدن به حداقل استاندارد ۴۰ درصد بهره برداری از منابع آب تجدیدپذیر، باید مصرف آب را به میزان ۶۰ میلیارد متر مکعب در سال کم کردن دهیم یعنی آن را به یک سوم میزان فعلی برسانیم که دستیابی به این نشانه طی مدت کوتاه ۱۵ سال باقی مانده بدون هدفمند کردن تحقیقات و بهره مندی از دستاوردهای پژوهش و فناوری امکان پذیر نیست.

بحران آب در کشور از دیرباز یکی از دغدغه های مهم بوده که دلایل متعددی در ایجاد آن نقش داشته و با وجود اینکه تاکنون جهت برطرف این مساله راهکارهای متعددی ایجاد و اجرایی شده، ولی همچنان این بحران در کشور حکم فرمایی می کند به همین علت جهت آینده آب کشور بایستی ابتدا، تجدید نظر در حکمرانی آب با رویکرد حکمرانی پایدار در دستور کار قرار گیرد. سپس با تعیین آستانه تاب آوری منابع آب کشور و کم کردن میزان مصارف غیر مهم و غیر اقتصادی با روش های سازه ای و غیر سازه ای و مدیریت توامان عرضه و تقاضا، مدیریت آب کشور سامان بخشد.

همچنین باید ضمن ارتقای بهره وری آب، نقشه جامع سازگاری با عوض کردن اقلیم را تدوین و اجرایی کرد و تدوین برنامه جامع مقابله با آلاینده های آب، اصلاح ساختار اقتصادی آب، بازبینی قوانین و ساختار تشکیلات آب کشور به خاص شفافیت و تعیین اوضاع معاونت های تخصصی وزارتخانه و شرکت های مادر تخصصی را در دستور کار وزارت نیرو داشته باشیم.

هشدار نابودی منابع آبی کشور

واژه های کلیدی: ایران | منابع | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs