مثال ایران افزایش فوتبال ازبکستان جام جهانی

مثال: ایران افزایش فوتبال ازبکستان جام جهانی کره جنوبی دیدار تدارکاتی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی آبرفت پول‌های دولت در بانک‌ها

حجم سپرده‌های دولت در بانک‌ها با کم کردن همراه شده است هست، اتفاقی که تا حد زیادی متاثر از اجرای دستورالعمل انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی خواهد بود.

آبرفت پول‌های دولت در بانک‌ها

آبرفت پول های دولت در بانک ها

عبارات مهم : مرکزی

حجم سپرده های دولت در بانک ها با کم کردن همراه شده است هست، اتفاقی که تا حد زیادی متاثر از اجرای دستورالعمل انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، طبق ماده (۱۲) قانون پولی و بانکی، بانک مرکزی بانکدار دولت بوده و موظف به نگهداری حساب های دولتی و انجام کلیه عملیات بانکی داخل و خارج از کشور عزیزمان ایران هست، با این حال طی سال های گذشته و بنابر دلایلی مسئولیت بعضی از این تکالیف به خاص در مورد حساب های آن به بانک ها واگذار شد، ولی در ادامه با توجه به بعضی پرسشها از جمله عدم آگاهی کافی از حساب های دولتی و همچنین عواملی که می توانست موجب ایجاد فساد یا رانت جهت گروه های خاصی شود، بار دیگر تصمیم بر این شد تا حساب های دولتی به بانک مرکزی انتقال یافته شود.

آبرفت پول‌های دولت در بانک‌ها

موضوعی که در قوانین برنامه توسعه مورد توجه قرار داده شد و به برنامه ششم نیز انتقال یافته شد به گونه ای که وظیفه شد تا به منظور زیاد کردن سرعت و کارایی گردش حساب های درآمدی و هزینه ای دولت، براق سازی و ایجاد امکان نظارت بر خط بر کلیه حساب های دستگاه های اجرایی و کم کردن اثر منفی عملیات مالی دولت بر نظام بانکی، کلیه حساب های بانکی اعم از ریالی و ارزی جهت زیر مجموعه های دولتی صرفا از طریق خزانه داری کل کشور و نزد بانک مرکزی افتتاح شود.

بر این اساس جهت انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی و حتی حساب های متعددی که در بانک های عامل وجود داشت «حساب واحد خزانه» تشکیل شد تا ضمن ایجاد سیستمی یکپارچه و محاسباتی با محوریت بانک مرکزی و خزانه داری کل کشور موجب کم کردن هزینه های عملیاتی و از سوی دیگر زیاد کردن شفافیت مالی در دولت شود، در عین حال که دستورالعمل مربوطه به طور خاص از سال گذشته در دستور کار قرار داده شد و حساب ها به مرور در حال انتقال هستند.

حجم سپرده‌های دولت در بانک‌ها با کم کردن همراه شده است هست، اتفاقی که تا حد زیادی متاثر از اجرای دستورالعمل انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی خواهد بود.

مروری بر صورت های مالی جدیدی که بانک مرکزی از اوضاع مالی بانک ها منتشر کرده است نشان از کمتر شدن حجم سپرده های دولتی در بانک ها دارد. در مهرماه امسال حجم سپرده های دولتی به ۳۵ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با رقم ۴۶ هزار میلیاردی مهرماه سال۱۳۹۴ تا بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان کم کردن دارد. این رقم در اسفندماه سال قبل حدود ۳۷ هزار میلیارد تومان بوده هست. با این حال آمار نشان از کند شدن سرعت ریزش حساب ها در دوره مورد بررسی دارد آیا که در مهرماه سال قبل در مقایسه با همین ماه در سال ۱۳۹۴ تا ۲۱.۸ درصد از حجم سپرده های دولتی در بانک ها کم شده است و در مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال قبل ۱.۷ درصد کم کردن دارد.

عمده علت کم کردن در حجم سپرده ها در بانکها به اجرای دستورالعمل تمرکز حسابهای دولتی بر می گردد. در مجموع آخرین اعلام رسمی مسئولان بانک مرکزی حاکی از آن است که تا آخر سال گذشته حدود ۲۴۰۰ حساب دولتی از بانک ها به بانک مرکزی انتقال یافته شده است بود که تا آخر پنج ماهه اول امسال به رقم ۴۲۰۰ فقره رسیده است.

واژه های کلیدی: مرکزی | انتقال | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs